ranking firm do budowy domów jednorodzinnych

Strop dopasowany do domu

ZbudujDobrze.pl

Jak prawidłowo wylać betonowe stropy ? Stropy są bardzo ważnymi częściami budowy domu, przenoszą one obciążenia na pionowe elementy nośne oraz tworzą podłoże dla posadzek i podłóg. Bez nich konstrukcja budynku nie będzie stabilna.

Strop dopasowany do domu

Stropy są bardzo ważnymi częściami budowy domu, przenoszą one obciążenia na pionowe elementy nośne oraz tworzą podłoże dla posadzek i podłóg. Bez nich konstrukcja budynku nie będzie stabilna.

strop w domu

Jak prawidłowo wylać betonowe stropy ?

Przykład : wylewasz betonowy strop, na którym będzie poddasze użytkowe lub nieużytkowe. Wykonawca używa standardowego do tego celu betonu. Wydaje się, że wszystko jest ok, ale po 5 latach przychodzi burza zrywa część dachu i zalewa strop - zaczyna się problem. Zwykły beton chłonie wodę, dlatego mamy gwarancję zacieków na suficie poniżej stropu ! Oznacza to mały remont, ponieważ trzeba usunąć tynk , położyć nowy tynk i pomalować powierzchnię ściany.

Dodatkowo nałożyć warstwę hydroizolacji na całym stropie, aby uniknąć powtórzenia zaistniałych problemów w przyszłości. Takie działania dotyczą też sytuacji w momencie zalania wodą przy niezamkniętym oknie na poddaszu, itp. Nasza rada : zawsze do wylewania stropów używaj betonu z dodatkiem środka, który powoduje, że beton nie chłonie wody. Dobrą wiadomością jest fakt, że taki dodatek do betonu to jedynie wydatek rzędu kilkaset złotych na wykonanie całego stropu.

stropy budowa

Jak wylać strop nad powierzchnią mieszkalną ?

Mamy jeden niezaprzeczalny pewnik, iż strop bezdyskusyjnie powinien być ze spadkiem na zewnątrz. Wykonawca spyta: Dlaczego? Poinformuj go więc, że takiego wykonania bezwzględnie sobie życzysz i tylko za tak wylany strop zapłacisz. Ustalenia te koniecznie zamieść w umowie! Nie każdy architekt zaznacza na rysunkach wykonawczych, że taki strop powinien być obniżony o co najmniej 10 cm. Dlaczego? - ponieważ trzeba go docieplić ! Tzw. suche betony pod podłogi na stropach to zazwyczaj 8 cm.

Jeżeli planujesz taras nad tą powierzchnią to musisz odliczyć minimum 5 cm: 2 cm na klej i gres, 2 cm na płytę OSB do której kleisz gres, 0,5 cm hydroizolacji (np. natrysk), 0,5 cm warstwy szczepnej na hydroizolację, aby klej się trzymał.

Pamiętaj więc…. Przy 10 cm obniżeniu stropu nad powierzchnią mieszkalną masz tylko 13 cm na ocieplenie przy samym murze. Na tarasie trzeba wyprowadzić spadki średnio 2 cm, na każdym metrze przy szerokości 3 metrów tracisz 6 cm w grubości ocieplenia przy tarasowej rynnie !

Ideałem byłoby obniżenie stropu w takim miejscu o 15 cm – dopiero wtedy można mówić o dociepleniu w kategoriach domu energooszczędnego. Jak dojdzie konieczność wyprowadzenia prawidłowych spadków w skutek często ”odwrotnych spadków” to traci się dodatkowe centymetry. Podsumowując - nieprawidłowe wykonanie stropu w takim miejscu skutkuje poważnymi kosztami dodatkowymi.


Autor: ZbudujDobrze.pl

Inne artykuły w kategorii Budowa domu

Copyright © zbudujdobrze.pl All Rights Reserved.