ranking firm do budowy domów jednorodzinnych

Czy rekuperator może ogrzewać dom?

ZbudujDobrze.pl

Rekuperator jako urządzenie mechaniczne posiada również grzałkę, ale jej zadaniem jest odmrażanie wylotów, na których przy ujemnych temperaturach może dojść do wykraplania pary wodnej ze schładzanego powietrza, nie zaś samo grzanie pomieszczeń.

Podczas dużych mrozów grzałki mogą jednak wstępnie ogrzać napływające powietrze, co przełoży się na komfort cieplny w budynku. Niektóre modele rekuperatorów mogą być opcjonalnie wyposażone w nagrzewnice wstępne, które uruchamiane są tylko podczas największych mrozów na wyznaczony czas w cyklach.

Wykorzystanie rekuperatora zamiast instalacji grzewczej możliwe jest tylko i wyłącznie w domach wykonanych w technologii budownictwa pasywnego, gdzie rezygnacja z tradycyjnego systemu grzewczego wpisana jest w ideę jego funkcjonowania.

Wiąże się to jednak z szeregiem innych obostrzeń, które należy spełnić:

1. bardzo dokładne ocieplenie domu,

2. staranne uszczelnienie wszystkich przegród,

3. zapewnienie możliwości pozyskiwania energii słonecznej przez przeszklenia,

4. koniecznie - system rekuperacji

UWAGA! Dom pasywny ma zapotrzebowanie na ciepło do 15 kWh/(m2 * rok)

Jednak aby osiągnąć komfort cieplny w każdej sytuacji (w naszych szerokościach geograficznych), nawet w domu pasywnym, należy zamontować urządzenie grzewcze.

Warto jednak postawić na ekologiczne źródło ciepła, które będzie wykorzystywane tylko w sporadycznych przypadkach. W wielu sytuacjach z pewnością uda się ogrzać dom pasywnie, czyli poprzez ograniczenie strat ciepła (rekuperacja) oraz jego zyski będące efektem ubocznym funkcjonowania budynku (nasłonecznienie, od przebywających wewnątrz ludzi oraz urządzeń emitujących ciepło typu piekarnik, lodówka).


Autor: ZbudujDobrze.pl

Inne artykuły w kategorii Instalacje hydrauliczne

Copyright © zbudujdobrze.pl All Rights Reserved.