ZbudujDobrze.pl
Jeśli decydujemy się na ogrzewanie kominkowe, powinniśmy pamiętać o tym, aby budowa samego kominka została przeprowadzona profesjonalnie. Każdy rodzaj instalacji, z której korzystamy w domu, powinien być odpowiednio wykonany i zapewnić nam należyte bezpieczeństwo oraz komfort jego użytkowania. Ta zasada tyczy się również – a nawet przede wszystkim – systemu grzewczego.
Zapewni nam komfort i wyjątkowy klimat, a także pozwoli skutecznie ocieplić pomieszczenia, należy jednak pamiętać, że znacznie zwiększa ryzyko powstania pożaru. Czasami również groźniejszy od samego ognia będzie dym, który w wyniku źle wykonanej instalacji może ulatniać się i w niesprzyjających warunkach powodować zaczadzenie. Ryzyko doprowadzenia do groźnych dla nas i naszego dobytku sytuacji możemy zminimalizować poprzez prawidłowe zbudowanie kominka.
Nadrzędnym warunkiem, który musi zostać spełniony, abyśmy w ogóle rozpoczęli budowę kominka, jest obecność w budynku przewodu kominowego o odpowiednich wymiarach. Każdy kominek czy piec typu koza powinny mieć swój własny przewód do odprowadzania spalin i dymu. Jeśli budujemy instalację od początku, możemy ułatwić sobie pracę poprzez zaopatrzenie się w gotowy system kominowy. Jeśli jednocześnie zależy nam na niewielkiej utracie ciepła, umieśćmy komin wewnątrz domu.
Jeśli kominek ma powstać w nowym domu, pamiętajmy, aby we wszystkich pomieszczeniach, a szczególnie wnętrzu, w którym będzie się znajdował, panowały odpowiednie warunki wentylacyjne. Wszystkie drzwi powinny mieć podcięcia lub zostać wyposażone w tuleje, dlatego jeśli kominek będzie nowym elementem wyposażenia, może dojść do sytuacji, że konieczna będzie wymiana drzwi lub zmodyfikowanie ich kształtu. Nie zapomnijmy również o anemostatach i kratkach nawiewnych, które powinny znaleźć się w miejscach, które są narażone na największe straty ciepła. Montuje się je pod oknami.
Jak w przypadku wykonywania każdej instalacji, tak i budowa kominka powinna być wykonywana przy szczególnym zwróceniu uwagi na pewne kwestie. Oto one:
- odpowiednia izolacja termiczna – zarówno przewodu kominowego, jak i obudowy kominka, a także tej części podłogi, na której ma on stanąć. Jeśli wykonamy ją źle, skutki mogą być niebezpieczne,
- na szczycie okapu umieśćmy kratkę wentylacyjną, która uchroni przed gromadzeniem się ciepła pod sufitem,
- wysoka szczelność rury łączącej czopuch z wkładem kominkowym,
- odpowiednia posadzka przed kominkiem powinna zostać umieszczona przynajmniej pół metra przed nim i być w całości sporządzona z materiałów niepalnych. W przypadku płytek upewnijmy się, że fugi między nimi zostały wykonane za pomocą odpowiedniego spoiwa, odpornego na wysokie temperatury.
Autor: ZbudujDobrze.pl