ranking firm do budowy domów jednorodzinnych

Układanie kostki brukowej – podstawowe informacje

ZbudujDobrze.pl

Kostka brukowa to jeden z najbardziej uniwersalnych materiałów służących do tworzenia nawierzchni zewnętrznych. Jest estetyczna i bardzo funkcjonalna – aranżuje przydomową przestrzeń na wiele sposobów, ze względu na swoją szeroką paletę wzorów i kolorów.

Układanie kostki brukowej nie należy, wbrew pozorom, do najłatwiejszych zadań. Aby wykonać je z pożądaną skutecznością, konieczny jest odpowiedni plan działań. Powinien on obejmować kolejno takie etapy prac jak: wyznaczenie wielkości terenu, korytowanie, wyrównanie gruntu, budowa instalacji odwadniającej, a następnie wykonanie podbudowy, obramowania i podsypki. Dopiero po realizacji tych etapów możliwe jest samo ułożenie i ubicie kostki, zakończone wypełnieniem szczelin pomiędzy poszczególnymi elementami. Należy pamiętać również o tym, że wszelkie prace związane z układaniem kostki brukowej powinniśmy rozpocząć dopiero po zakończeniu budowy domu oraz wykonaniu ogrodzenia i schodów zewnętrznych.

Wykonując kolejno poszczególne prace związane z ułożeniem kostki brukowej, powinniśmy pamiętać również o warstwach, jakie znajdują się pod spodem. Są to kolejno: 1. podsypka wyrównująca (grubość: 3-5 cm), 2. podbudowa (grubość: 14-45 cm w zależności od typu podłoża), 3. warstwa odsączająca (grubość: 10 cm), 4. grunt rodzimy (ewentualnie wzmocnione podłoże).

brukarze

Grubość samej kostki brukowej, która jest układana na podsypce wyrównującej, zależy zaś przede wszystkim od przewidywanego wykorzystania danej nawierzchni. W przypadku nieobciążonych chodników można zastosować kostkę o grubości 4 cm. Przy ruchu pieszych i pojazdach do 3,5 tony konieczne jest zastosowanie kostki o grubości przynajmniej 6 cm. Intensywniej użytkowanie ulice i parkingi wymagają z kolei użycia kostki o minimalnej grubości 8 cm. Najgrubsze, 10-centymetrowe wyroby stosuje się w przypadku nawierzchni narażonych na ruch najbardziej masywnych pojazdów, takich jak ciężarówki i autobusy.

Bardzo istotny dla efektywności późniejszego użytkowania kostki jest nie tylko jej rodzaj i grubość, ale także wzór, według którego zostanie ona ułożona. Ma on szczególne znaczenie wtedy, gdy nawierzchnia jest narażona na jakikolwiek ruch kołowy. Aby była ona odporna na tego typu obciążenia, powinna być układana ukośnie do przewidywanego kierunku jazdy.


Autor: ZbudujDobrze.pl

Inne artykuły w kategorii Brukarstwo

Copyright © zbudujdobrze.pl All Rights Reserved.